مقالات

7 روش کاربردی برای محافظت از خودرو زیر آفتاب

7 روش کاربردی برای محافظت از خودرو زیر آفتاب

7 روش کاربردی برای محافظت از خودرو زیر آفتاب

 

محافظت از خودرو در برابر عوامل تخریب کننده

7 روش کاربردی برای محافظت از خودرو زیر آفتاب ، خودرو نیز مانند هر وسیله ای نیاز به تعمیرات دوره ای و مراقبت های ماهانه دارد.

تعمیر قطعات خراب، تعویض وسایل مصرفی، محافظت از خودرو در برابر نور خورشید و تنظیم باد تایرها از مواردی است که در نگهداری از خودرو باید به آنها توجه نمود.

اما محافظت از رنگ خودرو، تنظیم باد تایرها و توجه به آمپر خودرو از مهمترین مواردی است که در تابستان نیاز ویژه ای به توجه و بررسی دارند.

رنگ خودرو نیز مانند پوست انسان ها در برابر نور خورشید و هوای گرم ضعیف بوده و باید از آن در برابر اشعه های آفتاب محافظت شود.

چرا که این اشعه ها می تواند به خودرو شما آسیب بزند و رنگ زیبای آن را از بین ببرد. به همین منظور همانطور که برای محافظت پوست خود از محافظت کننده ها استفاده می کنید باید خودرو خود را از نور خورشید و گرد و غبار هوا مصون نگه دارید.

روش های متعددی برای محافظت از خودرو وجود دارد که اجازه نمی دهند بدنه داخلی و خارجی خودرو آسیب ببیند. اگر شما به خودرو خود علاقه دارید پس باید این روش ها را فرا بگیرید و اجرایی کنید.

 

7 روش کاربردی برای محافظت از خودرو زیر آفتاب

7 روش کاربردی برای محافظت از خودرو زیر آفتاب

شدت تابش نور خورشید در تابستان به مراتب بیشتر از سایر فصول است. بنابراین محافظت از خودرو در تابستان باید جدی تر باشد.

به همین منظور روش های متعددی را باید اجرایی کنید تا دمای کابین و بدنه خودرو پایین بیاید و از آسیب های احتمالی جلوگیری نمایید. در 7 روش کاربردی زیر تمام آنچه که برای محافظت از خودروی خود در برابر نور خورشید و گرد و غبار  نیاز دارید را شرح داده ایم که عبارتند از:

 

7 روش کاربردی برای محافظت از خودرو زیر آفتاب

استفاده از روکش و چادر اتومبیل:

استفاده از روکش اتومبیل، اولین و آسانترین روشی  است که از خودروی شما در برابر اشعه های مضر محافظت می کند. روکش با کیفیت از رنگ خودرو  می تواند محافظت می کند.

نکته ای که در استفاده از روکش ها باید در نظر داشته باشید عدم استفاده از آن در هنگام خیس بودن اتومبیل می باشد. چرا که باعث تجمع کپک و قارچ خواهد شد.

یکی از موثرترین روش هایی که برای جلوگیری از تابش نور خورشید و محافظت از خودرو  در تابستان صورت می گیرد استفاده از چادر ماشین می باشد.

چادر نه تنها مانع از عبور نور آفتاب می شود از نشستن گرد و غبار و آسیب های فضولات پرندگان به بدنه ماشین جلوگیری می کند.

اما نکته حائز اهمیت در استفاده از چادرها جنس پارچه ای است که از آن چادر ماشین تولید می کنند. برخی چادرهای پلاستیکی تولید شده اند که به رنگ بدنه ماشین آسیب می زند و موجب تخریب رنگ آن خواهد شد.

همچنین زبری پارچه چادرها باعث ایجاد خط و خش ریز بر بدنه خودرو خواهد شد. همچنین بعضی چادرهای ماشین گازهای شیمیایی از خود ساطع می کنند که بر روی رنگ خودرو تاثیر مستقیم می گذارد.

بنابراین جنس چادری که برای خودرو خود انتخاب می کنید حائز اهمیت می باشد و بهتر است از چادرهای که دو لایه هستند و در لایه میانی آنها پنبه قرار داده شده استفاده نمایید تا هم بدنه و هم کابین خودرو سالم و تمیز بماند.

 

 

7 روش کاربردی برای محافظت از خودرو زیر آفتاب

شستشوی هفتگی خودرو:

شستشوی منظم خودرو به گرما و اکسیداسیون اجازه تخریب نمی دهد. حتما پیش از شستشو گرد و غبار ماشین خود را با استفاده از پارچه بگیرید و با استفاده از یک ابر و مقداری شوینده آن کاملا تمیز کنید و آبکشی نمایید.

شستشوی هفتگی را در برنامه خود قرار دهید و سعی کنید در هر شرایطی خودرو را در سایه یا منطقه سرپوشیده قرار دهید.

خشک کردن کامل خودرو:

یکی از مواردی که باعث ایجاد آسیب به رنگ خودرو شما می شود ترکیب مواد شیمیایی باقی مانده در زمان شستشو با اشعه های فرابنفش می باشد.

بنابراین پس از اتمام شستشو از یک دستمال برای تمیز کردن استفاده نمایید. همچنین برای محافظت از خودرو پس از بارش باران اسیدی نیز سعی کنید با یک پارچه نخی تمیز ماشین را خشک نمایید.

 

استفاده از واکس

واکس بدنه خودرو موم محافظی است که برای محافظت از خودرو در مقابل اشعه UV استفاده می شود.

این واکس برای جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب در فصل تابستان تولید می شود و نقش ضد آفتاب را برای بدنه خودرو شما ایفا می کند. بدنه خودرو را پس از شستن و خشک نمودن خودرو با لایه ای از این واکس بپوشانید.

این واکس مانند یک پوسته محافظ عمل می کند و گرد و غبار را ته نشین می کند.

 

استفاده از درزگیر

یکی از گزینه های محافظتی خودرو درزگیر می باشد که عملکرد بهتری نسبت به واکس ها دارد.

دوام درزگیر و نوع محافظت قوی آن بهتر از وکاس می باشد. خشک شدن و شستن خودرو با درزگیر آسان تر خواهد بود اما برداشتنش سخت می باشد. یکی از معایب درزگیر این است نقص های بدنه را بیشتر نمایان می کند.

 

 

 

استفاده از لایه محافظ

پوشش یا لایه محافظ رنگ خودرو از جمله ابزارهای کابردی خودرو بوده که از آن در برابر فصل تابستان و هر نوع محیطی محافظت می کند.

به دلیل نوع مواد تشکیل دهنده لایه محافظ به آن محافظ رنگ نانو هم می گویند. پوشش خودرو یا لایه محافظ رنگ خودرو با استفاده از تکنولوژی نانو ساخته شده است که می تواند حفره های لایه سطحی بدنه خودرو را پر کند و از نفوذ عوامل طبیعی جلوگیری و مراقبت کند.

این پوشش سرامیکی در برابر اشعه های خورشیدی و سایر شرایط جوی نامساعد مناسب می باشد.

 

 

پارک کردن خودرو در سایه یا پارکینگ

ساده ترین روشی که می توانید با آن خودرو خود را از تابش اشعه های مخرب حفظ کنید قراردادن آن در زیر سایه می باشد.

اما ممکن است در مکانی حضور داشته باشید که سایه نباشد یا جا برای پارک زیر سایه وجود نداشته باشد که در چنین مواردی استفاده از سایبان برای شیشه های جلو و عقب حداقل کاری است که برای کابین خودرو می توانید انجام دهید تا روکش صندلی و داشبورد از نور مستقیم خورشید در امان باشند و مقداری از دمای داخلی خودرو کاسته شود.

اما اصولی ترین روش استفاده از پارکینگ های مجهز به سیستم های تهویه و سقف می باشد. در این پارکینگ ها علاوه بر اینکه از بدنه خودرو در مقابل نور و حرارت محافظت می شود اتاقک خودرو نیز از صدمات احتمالی در امان می ماند.

 

7 روش کاربردی برای محافظت از خودرو زیر آفتاب

نتیجه گیری

به منظور  نگهداری صحیح از بدنه و رنگ خودرو رعایت نکات گفته از اهمیت بسیاری برخوردار است تا علاوه بر جلوگیری از صدمات احتمالی به طول عمر خودرو نیز افزوده شود. موارد ذکر شده هزینه های جانبی را نیز می کاهد و موجب صرفه جویی خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا برای خرید لوازم یدکی و قطعات ماشین میتوانید وارد قسمت محصولات سایت یدک نما بشوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 × = سی