مقالات

کویل رانا

کویل

چندین علامت احتمالی برای مشکل کویل جرقه زنی وجود دارد. اگر ماشین شما هر یک از مشکلات ذکر شده در زیر را تجربه می کند، ممکن است یک سیم پیچ احتراق معیوب در دستان خود داشته باشید :

موتور خاموش می شود

بیکار خشن

کاهش قدرت خودرو به خصوص در شتاب

مصرف سوخت ضعیف

مشکل در راه اندازی موتور

بررسی کن که چراغ های موتور روشن باشد

عملکرد معکوس اگزوز

افزایش انتشار هیدروکربن

بوی گاز از اگزوز می آید

نشت سوخت

کویل جرقه زنی چیست؟

قبل از اینکه نگاه دقیق تری به مشکلات احتمالی کویل احتراق بیندازیم، مفید خواهد بود که کمی بیشتر در مورد اینکه کویل احتراق چیست و چگونه کار می کند، بیاموزیم.

سیم پیچ احتراق که گاهی اوقات به عنوان کویل جرقه شناخته می شود، به روشن شدن موتور خودرو کمک می کند. این یک بخش اساسی از سیستم جرقه زنی است.

باتری ماشین دارای ولتاژ پایین (12 ولت) است، اما هزاران ولت برای شروع احتراق در شمع مورد نیاز است. سیم پیچ احتراق که در اصل یک ترانسفورماتور کوچک است، 12 ولت باتری ماشین را به هزاران ولت مورد نیاز تبدیل می کند. بدون انرژی ارائه شده توسط سیم پیچ احتراق، شمع جرقه نمی تواند جرقه مورد نیاز برای احتراق را ایجاد کند. بدون احتراق، ماشین شما به هیچ وجه روشن نمی شود!

در این وبلاگ، ما در مورد یک کویل احتراق تکی صحبت خواهیم کرد، اما اکثر موتورها حداقل دارای چهار کویل احتراق هستند که گاهی اوقات در یک بسته کویل با هم قرار می گیرند. اگر با کویل های احتراق خودروی خود مشکل دارید، می تواند بر عملکرد خودرو شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل مهم است که نسبت

به علائم کویل احتراق معیوب هوشیار باشیم که اکنون با جزئیات بیشتر به آن خواهیم پرداخت :

  مشکل راه اندازی موتور

مشکل روشن کردن موتور ماشین شما می تواند نشان دهنده مشکل در کویل احتراق شما باشد. همانطور که در بالا توضیح داده شد، اکثر موتورهای مدرن دارای چندین کویل احتراق هستند. اگر چندین کویل احتراق بد دارید، ممکن است احتراق معیوب داشته باشید و موتور خود را با مشکل روشن کنید. البته، تعدادی از مشکلات مختلف وجود دارد که می‌تواند راه‌اندازی موتور را دشوار کند، بنابراین دشواری راه‌اندازی موتور به تنهایی برای تأیید مشکل کویل احتراق کافی نیست .

  موتور خاموش یا خاموش می شود

اگر موتور شما در هنگام بیکار بودن یا هنگام توقف ناگهانی یا شتاب گیری دچار اشتباه می شود یا از کار می افتد، ممکن است سیم پیچ احتراق شما مشکل داشته باشد. شلیک ناقص – که می تواند مانند سرفه یا صدای پاشیدن به نظر برسد یا مانند یک تکان یا لرزش قوی باشد – به این معنی است که یکی از سیلندرهای موتور به درستی شلیک نمی کند .

هنگامی که موتور تحت فشار قرار می گیرد، آتش سوزی ناقص بیشتر اتفاق می افتد و می تواند تولید گازهای گلخانه ای کند. به همین دلیل است که افزایش انتشار گازهای گلخانه ای و بوی گاز ناشی از اگزوز از علائم بد بودن کویل احتراق است. همانند مشکل استارت زدن موتور خودرو، مشکلات متعدد دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند باعث اشتعال ناقص شود که باید قبل از اینکه بتوانید به طور قطعی تشخیص دهید که مشکل از سیم پیچ احتراق است، رد شود .

همچنین یک سیم پیچ احتراق معیوب می تواند به دلیل جرقه های نامنظم ارسال شده توسط شمع به دلیل سیم پیچ معیوب باعث توقف خودرو شود .

 مصرف سوخت ضعیف

اگر متوجه شدید که خودروی شما از باک پر کمتر از حد معمول مسافت پیموده می شود، می تواند به این معنی باشد که کویل احتراق ضعیفی دارید. این به این دلیل اتفاق می افتد که، زمانی که شمع های شما به اندازه کافی برق دریافت نمی کنند (به دلیل معیوب بودن کویل احتراق)، سیستم سعی می کند با تزریق سوخت بیشتر، آن را جبران کند. این همچنین به این معنی است که نشت سوخت می تواند نشانه ای از یک سیم پیچ احتراق بد باشد .

مصرف سوخت ضعیف همچنین می تواند ناشی از خرابی سنسور MAF یا فیلتر کثیف موتور باشد، بنابراین این مشکلات احتمالی نیز باید رد شوند .

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ چک موتور طوری طراحی شده است که به شما بگوید مشکلی در موتور وجود دارد. اگر با مشکل کویل احتراق رانندگی می کنید، چراغ چک موتور شما این را می گیرد و روشن می کند. شما هرگز نباید چراغ چک موتور را نادیده بگیرید، اما مانند سایر علائمی که در مورد آن صحبت کردیم، چراغ چک موتور می تواند ناشی از مشکلات مختلف موتور باشد .

ساده ترین راه برای درک اینکه چرا چراغ موتور روشن است، بررسی OBD-II (عیب یابی روی برد) است. یک مکانیک می‌تواند یک چک OBD-II را برای شما اجرا کند، یا می‌توانید چک OBD-II خود را با استفاده از یک اسکنر OBD-II اجرا کنید. کدهای P0300 تا P0312 نشان‌دهنده احتراق ناقص هستند، در حالی که کدهای P0350 تا P0362 برای مشکلات کویل احتراق هستند .

انواع کویل جرقه زنی

انواع مختلفی از کویل های احتراق وجود دارد که هنگام تلاش برای رفع مشکل کویل احتراق باید از آنها آگاه باشید. به عنوان مثال، در اینجا سه نوع سیم پیچ احتراق مختلف وجود دارد:

سیم پیچ روی دوشاخه

سیم پیچ-نزدیک دوشاخه

سیم پیچ در هر سیلندر

رایج ترین سیستم، با سیم پیچ های متعدد، سیم پیچ روی دوشاخه است. در هر سیلندر یک کویل احتراق وجود دارد که هر کویل به شمع متصل است. اگر فضای کافی برای سیم پیچ روی دوشاخه وجود ندارد، شاید به این دلیل که شمع ها از سرسیلندر بیرون زده اند، ممکن است یک راه اندازی سیم پیچ-نزدیک دوشاخه داشته باشید. در این حالت، سیم پیچ ها توسط سیم های دوشاخه کوتاه به دوشاخه متصل می شوند .

بسته به اینکه سیستم COP یا سیم پیچ-نزدیک دوشاخه دارید، باید مشکلات کویل احتراق خود را از طرق مختلف بررسی کنید، همانطور که در بخش بعدی به جزئیات خواهیم پرداخت .

نحوه تست کویل جرقه زنی

آزمایش کویل احتراق در صورتی که اشتباه انجام شود می تواند خطرناک باشد. این وبلاگ فقط برای اهداف اطلاع رسانی است. اگر نمی دانید چگونه سیم پیچ احتراق را به طور ایمن آزمایش کنید، باید از یک متخصص واجد شرایط کمک بگیرید .

برای بسیاری از انواع دیگر تست کویل احتراق، باید نگاهی بیندازید. محل قرارگیری کویل احتراق در خودروهای مختلف متفاوت است، بنابراین دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید یا از یک موتور جستجو برای پیدا کردن محل قرارگیری کویل احتراق خودرو خود استفاده کنید. مجدداً، اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید تا مطمئن شوید که به خود برق نمی‌زنید .

هنگامی که سیم پیچ احتراق خود را پیدا کردید، می توانید هر گونه نشانه آشکار آسیب را بررسی کنید. ساده ترین قسمت بررسی سیم پیچ احتراق است. اگر هر یک از سیم ها آسیب دیده یا خراب شده باشد، این می تواند منشا مشکلات کویل احتراق شما باشد. همچنین باید نگاهی به دسته سیم پیچ و کانکتور برای عیوب، به خصوص پین های ترمینال خم شده و اتصالات شل داشته باشید. اگر باز هم مشکلی پیدا نکردید، می‌توانید هر کویل احتراق را از موتور جدا کنید و از نزدیک به نشانه‌های آسیب نگاه کنید. مایعات می توانند به کویل های احتراق آسیب بزنند، بنابراین به علائم رطوبت توجه کنید .

اگر یک کویل احتراق سیم پیچ-نزدیک دوشاخه دارید، آزمایش دیگری وجود دارد که می توانید انجام دهید. برای این نوع آزمایش همیشه باید از ابزارهای عایق استفاده کنید و از دستکش های لاستیکی ضخیم استفاده کنید .

موتور ماشین خود را خاموش کنید

سیم شمع را بردارید

یک شمع جدید را به سیم شمع وصل کنید

با استفاده از ابزارهای عایق، قسمت رزوه‌دار شمع را روی قسمتی فلزی موتور نگه دارید

با استفاده از ابزار مناسب، فیوز را از پمپ بنزین جدا کنید

موتور را بچرخانید

پس از روشن شدن موتور، باید به دنبال جرقه های آبی در امتداد شکاف شمع باشید. اگر می توانید جرقه های آبی را ببینید، این ثابت می کند که کویل احتراق شما به درستی کار می کند. اگر جرقه‌های آبی را نمی‌بینید یا جرقه‌های نارنجی می‌بینید، این نشانه این است که کویل احتراق شما مشکل دارد. وقتی کارتان تمام شد، قطعات را در موقعیت های قبلی خود قرار دهید .

تست های دیگری نیز وجود دارد که می توانید بر روی کویل احتراق خود بسته به نوع آن و سطح تخصص خود انجام دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − = 0