مقالات

کروز

کروز

تاریخچه شرکت صنایع تولیدی کروز:

شرکت صنایع تولیدی کروز (crouse) در سال (1981) 1361 تاسیس شد و عمده فعالیتش در زمینه تولید و تأمین قطعات خودروسازی در ایران بوده است در مدت زمانی نزدیک به سی سال به بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین تامین‌کننده قطعات در صنعت خودرو ایران تبدیل شد.شرکت صنایع تولیدی کروز در سال 1396 از سوی سازمان مدیریت صنعتی به عنوان پنجاهمین شرکت ایران رتبه‌بندی شد. هم‌اکنون سهامدار کنترلی شرکت صنایع تولیدی کروز، شرکت توسعه صنایع وینارت است. شرکت crouse در حال حاضر بیش از 12000 نفر پرسنل دارد و هدف اصلی‌اش تأمین قطعات و سیستم‌های باکیفیت و مطمئن به منظور برآورده کردن نیاز صنایع داخلی کشور و ورود به بازارهای صادراتی خارجی بوده است . آدرس شرکت صنایع تولیدی کروز در حال حاضر درتهران کیلومتر 11 جاده مخصوص کرج- رو به روی مهر کام پارس- پلاک 253 قرار دارد.

محصولات شرکت صنایع تولیدی کروز:

برند کروز یکی از محبوب‌ترین و معتبرترین برندهای تولید لوازم یدکی برای انواع خودروهاست. این برند به ویژه در زمینه لوازم یدکی و لوازم جانبی خودروهای آلمانی شناخته می‌شود. لوازم یدکی برند کروز شامل انواع قطعات مختلف مانند انواع سوییچ ، قطعات تزئینی ، قوای محرکه ، داشبورد ، سپر، چراغ ، سنسور و کویل ، سیستم تهویه ، اگزوز و کنترل آلایندگی ، دسته سیم ، نشانگر و مالتی مدیا ، تعلیق و ترمز ، ایربگ و ایمنی ، آیینه ، کنترل بدنه ، فرمان ، بلوک سیلندر و بسیاری محصولات دیگر می‌شود که به بهبود عملکرد و ظاهر خودرو کمک می‌کند و همچنین برند کروز معروف به عنوان تولید کننده تجهیزات ایمنی و آپشن‌ هایی نیز شناخته می‌شود که به خودروها امکانات اضافی می‌دهد. این شامل سیستم‌ های کنترل فرمان، سیستم‌ های ناوبری GPS، دوربین‌ های عقب و جلو، سیستم‌ های صوتی و تصویری، سیستم ‌های ارتباطی بلوتوث و بسیاری از ویژگی ‌های دیگر می‌شود که تجربه رانندگی را بهبود می‌بخشد. با توجه به کیفیت و اعتبار برند کروز، استفاده از لوازم یدکی و لوازم جانبی این برند می‌تواند به تداوم عمر و بهینه‌ سازی عملکرد خودرو کمک کند.

شرکت ایسکرا اتوالکتریک ایران زیر مجموعه شرکت صنایع تولیدی کروز:

شرکت ایسکرا اتوالکتریک ایران (IAI) در سال 71 تأسیس شده و دو گروه از قطعات خودرو را تأمین می‌کند: دینام و استارت. این شرکت انواع دینام‌های خودروهای سواری و انواع استارت موتورهای احتراقی تا ظرفیت 2 لیتر را تولید می‌کند. کارخانه ایسکرا در شهرک صنعتی امیرکبیر کاشان و در زمینی به مساحت 10000 متر مربع واقع شده است. در سال 1391 گروه تولیدی کروز 60% از سهام شرکت ایسکرا را خریداری کرد و مدیریت اصلی فعالیت‌های این شرکت را بر عهده گرفت

شرکای تجاری شرکت صنایع تولیدی کروز:

به نوشته سایت شرکت صنایع تولیدی کروز این شرکت در جهت گسترش تولیدات خود با شرکت‌های کونتیننتال، آ گ ، Systems ,Mand و والئو همکاری دارد

بزرگترین تامین کننده قطعات خودرو یعنی شرکت صنایع تولیدی کروز در ایران نقش مهمی در برآورده کردن خواسته ها و نیاز های شرکت های خودروسازی دارد . بسیاری از شرکت های بزرگ و به نام خودرو سازی کشور برای تامین قطعات مورد نیازشان با شرکت صنایع تولیدی کروز همکاری میکنند. برخی از مشتریان اصلی و به نام این شرکت تولیدی قطعات خودرو عبارتند از:

گروه صنعتی ایران خودرو

شرکت سایپا

شرکت رنو پارس

گروه خودرو سازی بهمن

شرکت کروز پلاس

سهامداری در شرکت‌های خودروساز

مدیران شرکت صنایع تولیدی کروز بوسیله شرکت‌ های زیرمجموعه خود همچون ویسمن موتور و تدبیر سرمایه آراد از سال 90 شروع به خرید سهام خودروسازان (شرکت هایی بالا دستی خود شرکت صنایع تولیدی کروز بودند) نموده‌اند تا بتوانند در هیئت مدیره خودروسازان کشورحضور داشته باشند. در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از صنعت خودرو که در سال ۱۳۹۳ در صحن مجلس قرائت شده چنین آمده‌است

شرکت صنایع تولیدی کروز با نقض ردیف ۶ از بند ط ماده ۴۵ و مواد ۴۶ و ۴۷ قانون اجرای سیاست‌ های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و مصوبه شصت و سومین جلسه شورای رقابت از طریق شرکت‌ های تدبیر سرمایه آراد و سپهر ایرانیان کیش در مجموع مالک ۲۶٫۹۲٪ سهام شرکت ایران خودرو و یک عضو در هیئت مدیره شرکت می ‌باشد.

مرکز پژوهش‌ های مجلس نیز در سال ۱۳۹۰ در گزارشی به خرید سهام ایران خودرو توسط کروز یا دیگر زیرمجموعه ‌های خودروسازان اشاره کرد

سهامداری در شرکت گروه خودرو سازی بهمن

این شرکت در شهریور ۱۳۹۵ ۶۲ درصد از سهام گروه بهمن (یکی از شرکت‌ های بخش خصوصی خودروسازی ایران) را خرید .

سهامداری در شرکت سپهر کیش ایرانیان

شرکت صنایع تولیدی کروز دارای ۳۱٫۷۵ درصد از سهام شرکت سپهر کیش ایرانیان بوده و شرکت سپهر کیش ایرانیان نیز سهامدار ۱۰٫۶۲ درصد از سهام شرکت ایران خودرو است و به همین دلیل شائبه حضور صنایع تولیدی کروز در هیئت مدیره ایران خودرو همواره وجود داشته‌است.  البته این شرکت همواره معتقد بوده که به این واسطه در هیئت مدیره شرکت بزرگ ایران خودرو حضور ندارد، زیرا شرکت نگار نصر (با ۳۰ درصد سهام) و شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو (با ۳۵٫۷۵ درصد سهام)، دیگر سهامداران شرکت مذکور هستند که هر دو شرکت به عنوان شرکت ‌های وابسته و تابعه ایران خودرو بوده و سهام کنترلی شرکت سپهر کیش ایرانیان و اکثریت آرای هیئت‌ مدیره شرکت مذکور را در اختیار دارند ؛ لذا در ظاهر شرکت صنایع تولیدی کروز از مدار تصمیم‌ گیری در این شرکت حذف گردیده‌است. به نحوی که شرکت صنایع تولیدی کروز حق اعمال رای از طریق شرکت سپهر کیش ایرانیان در مجامع شرکت ایران خودرو را ندارد.

آتش سوزی شرکت صنایع تولیدی کروز:

در سال ۱۳۹۶ سایت ۲ کروز دچار آتش‌سوزی گسترده‌ای شد که صدها میلیارد تومان بدان خسارت وارد کرد و به علت این آتش سوزی گسترده شرکت سایپا که از مهم ترین مشتریان شرکت صنایع تولیدی کروز است و همچنین نیاز شرکت سایپا به شرکت صنایع تولیدی کروز به دلیل نبودن قطعات و از بین رفتن انبار شرکت کروز در آتش سوزی به مدت چند روز خط تولید پراید و تیبا خود را خاموش کرد و تا آماده شدن قطعات مورد نیازش از سوی شرکت صنایع تولیدی کروز صبر کرد و پس از چند روز و استارت شرکت صنایع تولیدی کروز، شرکت سایپا خط تولید خود را نیز آغاز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ نُه = 17