مقالات

علائم خرابی شمع خودرو

شمع خودرو

موتور خودرو از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است که همگی آن ها باید در کنار هم به خوبی کار کنند و خرابی یکی از قسمت ها باعث کار نکردن موتور می شود. اگر شمع خودرو به دلیلی که در ادامه آن ها را شرح می دهیم به خوبی کارنکند خودرو دچار خام سوزی می شود و باعث بالا رفتن مصرف سوخت می شود.

شمع در خودرو چه می کند؟

در اتوموبیل، شمع برای انتقال جرقه های متناوب برق داخل سیلندرها که در انتهای سیلندرروی سرسیلندر در موتور اتومبیل نصب می شود. جریان برق در درون شمع حرکت می کند و در انتهای شمع در فضایی که بین انتهای شمع وسر شمع وجود دارد،این قوس همان جرقه ای است که موجب احتراق مخلوط هواوسوخت می شود.

به طور کلی هر چیزی همانند روغنی شدن شمع یا دوره زدن آن که جریان برق را مختل می کند باعث ایجاد نقص عملکردی در شمع می شوند.

علائم خرابی شمع خودرو

 -1روشن شدن چراغ چک    

خرابی شمع ها و وجود احتراق ناقص موجب می شود تا بنزینی که مشتعل نشده است در کاتالیزور انباشته شده و در زمانیکه شرایط مساعد شود، در کاتالیزور مشتعل شده است و نهایتا موجب شود تا سرامیک های ظریفی که در کاتالیزور وجود دارد، آسیب دیده و فرم خود را از دست دهند و دچار گرفتگی شوند، آسیب دیدن کاتالیزور موجب می شود تا کاتالیزور نتواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد و میزان گازهای آلاینده که از اگزوز خودرو خارج می شوند، افزایش یابد و محیط زیست را آلوده کنند، گرفتگی کاتالیست پیامدهای دیگری را نیز به دنبال دارد  که می توان به روشن شدن چراغ چک و کاهش توان و قدرت متور اشاره نمود.

2  خودرو به سختی روشن می شود

پیدا کردن مشکل ونقص های زیاد در شمع خودرو باعث می شود که پیشرانه کامل خاموش شود یا به سختی روشن شود. غلبه بر اینرسی سکون در توقف خودرو نیازمند انرژی خیلی زیادی است که در زمان روشن شدن به حداقل میزان بیشتری انرژی مصرف می کند.

3  افزایش مصرف سوخت خودرو

ترکیب سوخت وهوا بامیزان بالای سوخت و یا عدم احتراق صحیح هر کدام از سیلندرهای  خودرو، باعث کم شدن رانده شدن پیشرانه وتلف شدن سوخت می شود. خودرو برای اینکه عملکردی در سطح توقع راننده از خود نشان دهد مجبورمیشود سوخت بیشتری مصرف کند.

4 شتاب گیری سخت یا کند

عدم عملکرد صحیح شمع خودرو در جرقه زنی می تواند از عوامل مهم و اثرگذاری در شتاب گیری خودرو باشد. کیفیت،قدرت جرقه های به وجود امده توسط شمع در صورتی که بدون استانداردهای لازم باشند باعث پاسخ نامناسب پیشرانه اتفاق می افتد.

5 معکوس کار کردن موتور خودرو

یکی دیگر از علائم خرابی شمع خودرو معکوس کار کردن موتور خودرو است. خودروی مد نظر نسبت سوخت به هوای نامتعادلی دارد. همین امر باعث می گردد که ذرات سوخت به صورت نسوخته در اگزوز منفجر و از اگزوز به صورت شعله خارج می شود. در این صورت باید هرچی سریع تر نسبت به رفع این مشکل اقدام گردد زیرا اگر در رفع آن تعلل شود، می تواند به مبدل کاتالیزوری آسیب جدی وارد کند. همچنین خروج دود سیاه از اگزوز نیز نشانگر این امر است که موتور با اختلال کار می کند.

هزینه تعویض شمع خودرو چقدر است؟

برخی از خودروها دارای تعداد سیلندر بیشتری هستند. بنابراین تعداد شمع های آن ها نیز قاعدتاً بیشتر است. اما به طور کلی تعویض شمع خودرو معمولاً قیمت معقولی دارد. فرآیند تعویض شمع خودرو فرآیند پیچیده ای نیست و یک ساعت یا کمتر به طول می انجامد.

در چه مواقعی باید شمع خودرو را تعویض کنیم؟

شمع خودرو به طور میانگین سال ها و برای کیلومترها برای فرد کارایی دارد. ولی بهتر است بعد از هر 48000 کیلومتر طی مسافت با خودرو، نسبت به تعویض شمع خودرو اقدام کرد.

جمع بندی بررسی علائم خرابی شمع خودرو

شمع خودرو یکی از مهمترین قطعات در سیستم احتراق خودرو است که بدون آن متور استارت نمی خورد. علائم خرابی شمع خودرو می توان به روشن بودن چراغ چشمک زن هشدار، وجود مشکل در دور کند موتور، وجود مشکل در استارت، سوخت ناقص خودرو،جهش در خودرو، افزایش مصرف سوخت، کاهش شتاب خودرو، معکوس کار کردن موتور و ضربه موتور اشاره کرد. در صورت مشاهده هر کدام از این علائم، سریعاً باید نسبت به رفع آن اقدام نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه × = 18