مقالات

سپر عقب

سپر عقب

سپر چیست؟

سپر قطعه ای روی خودرو است که برای محافظت از خودرو در صورت برخورد یا ضربه طراحی شده است . هر وسیله نقلیه دارای دو سپر است: در جلوی اتومبیل (جلو) سپر جلو و در عقب اتومبیل (عقب) سپر عقب قرار دارد . لوازم جانبی خودرو از سال 1905 بخشی جدایی ناپذیر از خودرو بوده استبه عنوان مثال، Frederick R. Simms را ببینید که اولین مدل ها را به ضربه گیر مجهز کرد و در بین طرفداران خودرو بسیار محبوب بود. متأسفانه، طرح های اولیه فقط حفاظت محدودی را ارائه می کردند. آنها از فولاد ساخته شده بودند و فقط از بدنه خودرو محافظت می کردند. مردم در هنگام تصادف با اولین سازه های فولادی به شدت آسیب دیدند. تنها در دهه‌های بعدی (از دهه 1970) بود که تکنیک‌ها و مواد به منظور محافظت از خودرو در برابر آسیب، اصلاح شدند. سپرهای مدرن امروزی از پلاستیک / فلز ساخته شده اند و علاوه بر این برای محافظت از عابران پیاده، دوچرخه سواران و حیوانات ضروری هستند.

سپرها از چه موادی ساخته شده اند؟

سپرهای مدرن برای عابر پیاده مناسب هستند. برخلاف روزهای اولیه خودرو، پلاستیک / فلز در درجه اول به جای فولاد در تولید استفاده می شود. سپرها معمولاً همراه با فوم نیز ساخته می شوند تا خطر آسیب به عابران پیاده، دوچرخه سواران و حیوانات را کاهش دهند. یک فوم اضافی منعطف است و ضربه را کاهش می دهد – در صورت وقوع حادثه رانندگی. به منظور کاهش وزن ضربه گیرها، گاهی اوقات از الیاف کربن در ساخت سپرها استفاده می شود. اینها سپرها را سبک تر می کند.

سپر چگونه وصل می شود؟

سپر کلاسیک که بصورت آزاد ایستاده یا با براکت متصل است، در خودروهای مدرن به طور فزاینده ای نادر می شود. در بسیاری از مدل‌های فعلی خودرو، سپرها بخشی از طراحی خودرو هستند و در پیش بند جلو و عقب ادغام می‌شوند . طراحی آنها با مدل خودروی مربوطه تطبیق داده شده است و بنابراین نقش مهمی در ارزش تشخیص مدل خودرو دارد.

البته هنوز خودروهای قدیمی‌تری وجود دارند که سپرهای کلاسیک دارند . اینها با استفاده از سیستم های بست و پیچ – اغلب بر روی به اصطلاح تکیه گاه های سپر – به ماشین ثابت می شوند . با این حال، بسته به نوع خودرو، سیستم های بست سپرها می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از ضربه گیرها به پایه های قاب پیچ می شوند در حالی که برخی دیگر به براکت ها و براکت ها متصل می شوند.

اتصالات سپر اغلب به ابزارها و مهارت های خاصی نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که به درستی نصب شده اند. مهم است که اتصال سپر به درستی انجام شود تا اطمینان حاصل شود که سپر می تواند به طور موثر در هنگام تصادف کار کند و باعث آسیب اضافی به بدنه یا قاب خودرو نشود.

برخی از سپرها نیز مجهز به سنسورها و دوربین هایی هستند که بخشی از دوربین پشتیبان یا سیستم کمک پارک خودرو هستند. نصب این سیستم ها برای اطمینان از عملکرد صحیح آنها نیاز به تراز و کالیبراسیون دقیق دارد. اگر قصد تعویض سپر را دارید، حتما باید با یک متخصص مشورت کنید . این تنها راهی است که می توان ایمنی جاده را تضمین کرد.

وظایف سپر چیست؟

سپر چندین عملکرد دارد:

حفاظت: وظیفه اصلی سپر محافظت از خودرو در برابر ضربه و به حداقل رساندن آسیب به بدنه خودرو است . ضربه گیرها ضربه را جذب می کنند. این ممکن است، برای مثال، در صورت دست انداز پارکینگ یا برخورد با وسیله نقلیه دیگر رخ دهد. ضربه گیرها تاثیر تصادف را کاهش می دهند. با تغییر شکل مواد سپر، می تواند انرژی را جذب کند. این مکانیسم اجازه می دهد تا ضربه را مهار کرده و اثرات برخورد را کاهش دهد.

ایمنی: سپرها می توانند به محافظت از سرنشینان خودرو در صورت تصادف کمک کنند . در صورت برخورد با خودروی دیگر، سپرها نه تنها نیروی ضربه را کاهش می دهند. استفاده از پوشش های ساخته شده از مواد نرم – مانند پلاستیک ABS – می تواند آسیب به حیوانات و عابران پیاده را به حداقل برساند.

آیرودینامیک و حفاظت از محیط زیست: سپر پلاستیکی دارای خواص آیرودینامیکی است. به عنوان مثال، ضربه گیرهای ساخته شده از پلاستیک ABS مقاومت هوای پایینی را ایجاد می کنند و هوا را به صورت هدفمند هدایت می کنند . مقاومت کم هوا مصرف سوخت را به حداقل می رساند و انتشار آلاینده ها را کاهش می دهد . در عین حال، سپرهای پلاستیکی مدرن به دلیل سبک بودن، مصرف سوخت را بیشتر کاهش می دهند. دقیقا همین بهره وری انرژی است که از محیط زیست محافظت می کند.

زیبایی شناسی: بسیاری از دوستداران خودرو و طرفداران تیونینگ به ظاهر خودروی خود اهمیت زیادی می دهند. برای بهبود ظاهر خودرو ، سپرهای موجود حذف شده و با مدل های اسپرت یا زیباتر جایگزین می شوند.

سپرهای ایمنی – وظایف آن چیست؟

عملکرد اصلی سپر خودرو خنثی کردن اثرات یک تصادف احتمالی برای مسافران و عابران پیاده است.

طراحان و سازندگان خودرو به طور مداوم به دنبال راه حل های ایده آل برای طراحی و مواد هستند تا سفتی و انعطاف پذیری را با سختی و استحکام متعادل کنند.

به طور کلی، طراحی سپر قوی تر و محکم تر، بهتر از ساختار خودرو محافظت می کند.

با این حال، می تواند برای سایر وسایل نقلیه و عابران پیاده خطرناک باشد.

این اتفاق می افتد که سپرها در هنگام تصادفات با سرعت بالا شکسته می شوند و عملکرد محافظت از سرنشینان وسیله نقلیه را در چنین شرایطی انجام نمی دهند.

نیروی برخورد اصلی توسط قاب تقویت شده و مناطق له شدن کنترل گرفته می شود، در حالی که سپر تنها اولین “موان” در هنگام تماس است.

با این حال، این میرایی اولیه در نظر گرفته شده است که به کیسه های هوا زمان باز شدن بدهد.

امروزه سپر خودرو عمدتاً به عنوان محافظ در تصادفات با سرعت کم عمل می کند.

با این حال، شکل و انحنای پنل جلویی و طراحی کاپوت خودرو در درجه اول به منظور به حداقل رساندن آسیب عابران پیاده در صورت برخورد است.

ترکیب ونقش سپر خودرو چیست؟

سپر پلاستیکی از سه قسمت تشکیل شده است: صفحه بیرونی، مواد لایی و تیر. صفحه بیرونی و مواد بالشتک از پلاستیک ساخته شده است و تیر در یک شیار U شکل توسط یک ورق نورد سرد با ضخامت حدود 1.5 میلی متر مهر می شود. صفحه بیرونی و مواد لایه بر روی تیر ثابت می شود و تیر به تیر طولی قاب پیچ می شود. در هر زمان قابل حذف است. پلاستیک های به کار رفته در این ضربه گیرهای پلاستیکی معمولا در دو نوع پلی استر و پلی پروپیلن ساخته می شوند و به صورت تزریقی هستند. به عنوان مثال، سپر پژو 405 سدان از موادی بر پایه پلی استر ساخته شده و با استفاده از فرآیند قالب گیری تزریقی واکنش شکل می گیرد.

با توسعه صنعت خودرو، سپرهای خودرو نیز به عنوان یک وسیله ایمنی مهم وارد راه نوآوری شده اند. سپرهای جلو و عقب خودروهای امروزی علاوه بر حفظ عملکرد محافظ اولیه، باید به دنبال هماهنگی و یگانگی با شکل بدنه خودرو باشند و سبکی خاص خود را دنبال کنند.

برای رسیدن به این هدف، در حال حاضر سپرهای جلو و عقب خودرو از پلاستیک استفاده می کنند که به آن سپر پلاستیکی می گویند. سپر پلاستیکی از سه قسمت تشکیل شده است: صفحه بیرونی، مواد لایی و تیر. صفحه بیرونی و مواد بالشتک از پلاستیک ساخته شده است و تیر در یک شیار U شکل توسط یک ورق نورد سرد با ضخامت حدود 1.5 میلی متر مهر می شود. صفحه بیرونی و مواد بالشتک به تیر ثابت می شود و تیر به تیر طولی قاب پیچ می شود و می تواند در هر زمان وصل شود. آن را بردارید. پلاستیک های به کار رفته در این ضربه گیرهای پلاستیکی معمولا در دو نوع پلی استر و پلی پروپیلن ساخته می شوند و به صورت تزریقی هستند. همچنین نوعی پلاستیک به نام پلی کربنات در کشورهای خارجی وجود دارد. در ترکیب آلیاژ نفوذ می کند و قالب گیری تزریقی آلیاژ است. سپر فرآوری شده نه تنها استحکام بالایی دارد، بلکه مزیت قابل جوش بودن را نیز دارد و عملکرد پوشش خوب است. استفاده از خودرو در حال افزایش است. سپر پلاستیکی دارای استحکام، استحکام و تزئین است. از نظر ایمنی، هنگام برخورد خودرو، می تواند نقش بافری برای محافظت از بدنه جلو و عقب داشته باشد. از نظر ظاهری، فناوری اسپری درجه بالا را می توان به طور طبیعی با بدنه خودرو مطابقت داد. به عنوان یک قطعه، یکپارچه شده است، دکوراسیون بسیار خوبی دارد و به بخش مهمی از تزئینات بیرونی خودرو تبدیل می شود

چه نوع پلاستیکی در سپر خودرو استفاده می شود؟

امروزه بسیاری از خودروهای بدنه پلاستیکی از انواع پلاستیک برای قطعات مختلف در تولید استفاده می کنند.

ضربه گیرها باید قابل تغییر شکل، الاستیک، جذب ضربه و جلوگیری از آسیب دائمی باشند.

آنها از پلاستیک های اصلاح شده خاص مانند پلی استر ترموپلاستیک، ترموپلاستیک اصلاح شده، پلی اتیلن یا پلی پروپیلن اصلاح شده ساخته شده اند.

سپرهای خودروهای امروزی معمولاً از فولاد، آلومینیوم، فایبرگلاس یا پلاستیک کامپوزیت ساخته می شوند.

همچنین، سیستم ضربه گیر باید دارای مکانیزمی باشد که برای جذب انرژی تصادف فشرده می شود، مانند فوم پلی پروپیلن یا لانه زنبوری پلاستیکی (همچنین به عنوان کارتن تخم مرغ شناخته می شود) که معمولاً استفاده می شود.

برای کاهش صدای موتورهای دیزلی می توان میل لنگ را از فولاد و پلاستیک یا فولاد نورد کرد.

برای اینکه ضربه گیر موثر باشد، باید یک میله تقویت کننده وجود داشته باشد که باید توسط ورق فلزی محافظت شود.

اگر وسیله نقلیه شما دارای ویژگی رول آپ است یا قصد دارید سبک خودروی ارتقا یافته را نصب کنید، سپر پلاستیکی در شرایط اولیه خود می تواند ظاهر کلی خودرو را مختل کند.

روکش خودرو از وینیل مرغوب ساخته شده است که با چسب استحکام ممتاز به خودرو متصل می شود.

اول از همه، برای استفاده با پلاستیک در نظر گرفته نشده است و فقط با فلز رنگ شده بهترین کار را دارد.

چسب به پلاستیک های معمولی می چسبد، اما به مواد دیگر مانند شیشه، فلز یا شیشه خوب نمی چسبد.

اگر می خواهید آسیب جدی به سپر پلاستیکی خود را تعمیر کنید، باید محصولات تعمیراتی را خریداری کنید که با نوع پلاستیک استفاده شده در وسیله نقلیه شما سازگار باشد.

به یاد داشته باشید که بهتر است تمام آستر سپر را بردارید تا روند تعمیر آسان تر شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه از بین بردن فرورفتگی از سپرهای پلاستیکی در خودروها، لطفاً به وب سایت ما مراجعه کنید.

اکثر تولیدکنندگان در حال حاضر از نوعی پلاستیک در خودروهای خود استفاده می کنند، اما نه همه آنها.

هنگامی که پلاستیک به عنوان فاصله‌دهنده استفاده می‌شود، به یک قسمت توخالی جامد تبدیل می‌شود، اما زمانی که برای اسپیسر استفاده می‌شود، فوم استحکام واقعی خود را ندارد، بنابراین از یک تکه فوم سبک وزن به عنوان پایه استفاده می‌شود که از آن بقیه مواد سپر تشکیل شده است.

در روزهای اولیه پلاستیک، قالب‌گیری سپر یک تقویت‌کننده فلزی بود که استحکام و مقاومت خمشی کافی را فراهم می‌کرد.

این روزها قدرت بیشتر از شکل جعبه به دست می آید تا پایه فوم.

وسایل نقلیه مدرن از پلاستیک، فایبرگلاس یا آلومینیوم برای سپر جلو استفاده می کنند، در حالی که تقویت کننده های داخل می توانند از هر تعداد مواد ساخته شوند.

این سپرها بادوام اما سنگین هستند و عموماً برای خودروهای خارج از جاده و خودروهای بزرگ در نظر گرفته می شوند. می توان آن را رنگ کرد، سمباده زد و نسبت به پلاستیک راحت تر شکسته می شود، اما بادوام است.

بسیاری از ضربه گیرها حاوی ترکیبی از مواد مختلف هستند، اما رایج ترین آنها پلی رزین، فایبرگلاس، آلومینیوم، فایبرگلاس و مواد دیگر هستند. سازندگان پلاستیک را با فایبرگلاس یا مواد دیگر مخلوط می کنند تا سپر را تقویت کنند. پلی رزین با پلی اورتان تعبیه شده است، نوعی که بیشتر برای سپر جلو و فضای داخلی خودرو، مانند داشبورد، پانل درها و دستگیره درها استفاده می شود.

این به فلز اجازه می دهد تا مقاومت ضربه ای مشابه فلزات را داشته باشد، اما با هزینه کمتر و وزن کمتر، زیرا فلز دارای همان مقاومت در برابر ضربه است.

با این حال، بسیاری از اشکال دیگر از ترموپلاستیک ها در ساخت سپرهای کامیون استفاده می شوند.

به عنوان مثال، برای افزایش دوام تولید خودرو، بیشتر سپر TPO از مواد مشتق شده از سپرهای قبلی ساخته شده است.

این ماده معمولاً ساختار لانه زنبوری متراکم تری را می پوشاند – مانند پلاستیک کامپوزیت که در اطراف قاب فلزی قرار می گیرد و روی شاسی اتومبیل ها یا کامیون ها نصب می شود.

این نوع پوشش انرژی زیادی را جذب می کند و از خودرو و خودرو در برابر اثرات باد، باران و سایر نیروهای خارجی مانند وزش باد و خورشید محافظت می کند.

این فایبرگلاس لایه ای از لایه های پلی اتیلن، پلی اورتان و پلی استایرن به همراه مواد دیگری مانند پلی کربنات و آلومینیوم تشکیل شده است.

اغلب به همان روشی که دیگر پلاستیک‌های سپر خودرو لمینت می‌شود، اما انعطاف‌پذیرتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو + 4 =