مقالات

سپر جلو

سپر خودرو

سپر خودرو یکی از اجزایی است که معمولا در جلو یا عقب نصب می شود. اما برخی از آنها در کنار نصب می شوند زیرا به محافظت از بدنه خودرو کمک می کنند تا ضربه ایمن تر باشد .

سپر میله ای است که به صورت عرضی در جلو یا پشت بدنه خودرو متصل می شود تا از تماس بین مانع و بدنه خودرو جلوگیری کند یا ضربه ناشی از برخورد بین وسایل نقلیه را کاهش دهد. میلگردهای ضربه ای اشکال مقطعی مختلفی دارند، از صاف تا گرد و از لوله تا کانال، و از فولاد، چوب یا پارچه لاستیکی تشکیل شده اند. دستگاه های اتصال گاهی تسلیم می شوند، گاهی اوقات سفت و سخت. تکامل سپر در سوابق اداره ثبت اختراع نشان داده شده است. انواع اولیه دارای قطعات اتصال دهنده و قطعات ضربه ای صلب بودند. به دنبال آن‌ها، انواعی با میله‌های سفت و سخت که فقط توسط فنر مارپیچی به قاب متصل می‌شوند، میل‌های ضربه‌ای کانالی فولادی و سایرین دارای فنرهای گردی هستند که از شاخ‌های فریم بیرون می‌آیند. سپس یک آهنگر غربی از نواری از فولاد فنری مستطیل شکل استفاده کرد و بعداً یک سپر غیر تقویت شده مشابه ظاهر شد که از وسط به دو قسمت تقسیم شد، انتهای آن روی هم قرار گرفتند و قطعات روی هم قرار گرفتند. برای چندین سال توسعه به این نوع محدود بود. سپس یک نوع حلقه انتهایی ظاهر شد که در آن نوار ضربه به صورت عمودی پخش می شد. این منجر به معرفی بسیاری از ضربه گیرها با سطح ضربه ای گسترده شد. در سال 1914 یا 1915، سپرهای ارتجاعی که قابلیت های محافظتی خود را در اتومبیل هایی که با سرعت 15 متر بر ساعت حرکت می کردند، نشان دادند. معرفی شدند. اینها مقاومت تسلیم الاستیکی را ارائه می‌کردند که شدت آن متناسب با بزرگی شوک و فاصله در دسترس بود .

طراحی محافظ ترین ضربه گیر صرفاً شامل ایجاد حداکثر فاصله مجاز و چیدمان سازه برای استفاده کامل از این فاصله تحت حداکثر ضربه است. حد حفاظت با توجه به میزان عقب ماندگی که گران ترین قطعات خودرو تحمل می کنند و محدودیت های عملی هزینه، وزن و فاصله تعیین می شود.

آزمایشگاه‌های بیمه‌گر، با استفاده از تست‌های ضربه مرکزی روی یک سپر ثابت، انحراف‌هایی را به دست می‌آورند که با انحرافات تولید شده در سرعت 10 متر در ساعت قابل مقایسه است. برخوردها اما حداقل و حداکثر انحراف باید مشخص شود تا ضربه گیرها نه تنها برای جلوگیری از تماس بلکه برای مقدار بالشتکی که قرار است ارائه شود، تعیین شوند .

تعدیل فنرها برای حفظ شکل اصلی ضربه گیرها که از فضای خالی موجود در عمل حفاظتی خود نهایت بهره را می برند، ضروری است. سپرهای فولادی نرم ممکن است ساخته شوند که تمام محافظت ممکن را برای یک برخورد فراهم می کنند اما پس از چندین برخورد جزئی به زودی از نظر ظاهری قابل اعتراض می شوند .

در سال های اخیر تعداد کمی از لوازم جانبی دیگر به اندازه سپرها به طور نامطلوب به خودروها متصل شده اند. با این حال، مقررات مربوط به کاربرد آنها توسط خودروسازان نادیده گرفته شده است. یک یا دو سوراخ اضافی کار اتصال آنها را تا حد زیادی ساده می کند و همچنین هزینه را برای مالک خودرو کاهش می دهد. سپرهایی که در ارتفاعات یکسان در خودروهای در حال برخورد هستند، دو برابر موثرتر از سپرهایی هستند که ارتفاعات متفاوتی دارند. اگرچه مشخصات این ارتفاع را پوشش می دهد، اما بسیاری از سپرها با آنها مطابقت ندارند. قدردانی از قدرت محافظتی سپرها و همکاری نزدیک تر بین سازندگان خودرو و سپر منجر به کاهش فهرست رو به رشد تلفات خودرو می شود .

در گذشته سپرهای خودرو فقط برای کاهش ضربه ساخته می شدند. با این حال، در حال حاضر آنها را به محافظ خودرو با نقش بسیار مهم توسعه یافته است. با سپر، راننده در رانندگی با خودرو ایمن تر خواهد بود .

آشنایی با سپر خودرو

سپر پنگرتیان سپر MobilA بخشی از خودرو با لولا یا توکار است و معمولا در جلو یا عقب قرار می گیرد. سپرها اغلب در نقاط مختلف اتومبیل، خواه در جلو یا عقب قرار می گیرند .

شکل و محل سپر بسیار به ایده های طراحی یک خودروساز بستگی دارد. از نظر بصری، سپر با کل خودرو یکپارچه خواهد شد. سپرها می توانند خودرو را شیک تر و زیباتر جلوه دهند .

بسیاری از رانندگان هنوز فکر می کنند که سپر فقط یک عنصر تزئینی در خودرو است. اما، متأسفانه، نقش آن آنقدر خوب نیست که بسیاری از رانندگان را وادار کند سپر را حذف کنند تا تبدیل به یک نسخه استاندارد از خودرو شود .

با این حال، بر خلاف تصور عمومی، سپرهایی با ویژگی های تزئینی نقش ثانویه ای دارند که عمداً برای ایمنی عابران پیاده طراحی شده اند. ساختار لولایی در سپر می تواند از آسیب دیدن قطعات مختلف خودرو جلوگیری کند .

سپر مدرن به عنوان یک عنصر بادوام طراحی شده است زیرا برای جذب ضربه های متعدد طراحی شده است. اگر چه اغلب انفجاری است و می تواند به قطعات کوچک شکسته شود، سپر برای خاموش کردن انرژی جنبشی در صورت برخورد طراحی شده است .

عملکرد سپر خودرو

سپرهای خودرو علاوه بر عملکرد امنیتی خارجی، چندین عملکرد اضافی نیز دارند، بنابراین برخی از مدل‌ها را قسمت جلو می‌نامند. عملکردهای مختلفی از سپر وجود دارد که برای خودرو بسیار مفید است .

از صدمات جدی اجتناب کنید

سپر خودرو برای محافظت از عابران پیاده در برابر صدمات شدید در یک برخورد تصادفی عمل می کند. در نتیجه، بسیاری از تولیدکنندگان سپر خودرو را با مواد سفت و سخت مجهز به لنت لاستیکی نصب می کنند تا سطح سفتی سپر بهینه تر شود .

استانداردهای ایمنی پس از برخورد جزئی

خودروهای قدیمی بیشتر از سپرهای فلزی استفاده می کردند که تغییر شکل سپر را به دلیل ضربه آسان تر می کرد. با این حال، مواد فلزی سپر خودرو را برای عابران پیاده در صورت برخورد خطرناک تر می کند .

بهبود آیرودینامیک خودرو

سپر مدرن با ظاهری جذاب ساخته شده است که باعث می شود خودرو آیرودینامیک تر به نظر برسد. سپرهای خودروهای زیادی وجود داشته اند که لبه های آنها به سمت عقب جمع شده است تا نیروی رو به پایین حفظ شود .

برای نصب سنسور پارکترونیک

سنسورهای پارکترونیک را می توان روی سپر نصب کرد. نقش سنسورهای پارکترونیک در خودرو بسیار مهم است زیرا می توانند در هنگام پارک کردن به رانندگان کمک کنند. حداقل چهار سنسور معمولاً روی سپر عقب نصب می شود تا بتوان فاصله را از سایر خودروها به درستی حفظ کرد .

برای نصب چراغ های مه شکن

سپر خودرو نیز به عنوان مکانی برای نصب چراغ های مه شکن عمل می کند. وجود چراغ های مه شکن در شرایط مه آلود یا بارانی جاده مفید است. با چراغ های مه شکن، حتی اگر شرایط آب و هوایی خوب نباشد، همچنان می توانید با خیال راحت رانندگی کنید .

  این یک بحث کامل در مورد معنی و عملکرد سپر خودرو است. امیدواریم که بتواند بینشی در مورد اهمیت سپرهای خودروها در هنگام رانندگی بیافزاید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − = چهار